8.klase

Dažādu mākslas veidu sintēze.
Kā attēlo vispārcilvēciskās vērtības mākslā?[1]

Temata apguves mērķis: veidot radošu darbu, izmantojot dažādu mākslas veidu sintēzi, lai attēlotu un izteiktu vispārcilvēciskas vērtības, izzinātu pasauli un uzzinātu, kā attēlo mūžību, dzīvību un nāvi.[2]

  1. Vispārcilvēcisko vērtību aktualizācija – ievadstunda

Sasniedzamais rezultāts:

Skolēnam plānotie uzdevumi:

Metodiskie materiāli: Interaktīva prezentācija, kuras mērķis ir aktualizēt un veicināt diskusiju par vispārcilvēciskām vertībām mākslā, izmantojot tādus mākslas darbu piemērus, kur galvenais akcents ir uz dažādu materiālu lietojumu.

Par prezentāciju:

  • Lai izveidotu identisku interaktīvu prezentāciju, izmantojiet šo prezentāciju.

Citi viktorīnu, aptauju, atgriezeniskās saites, interaktīvu prezentāciju veidošanas rīki:

  1. Kolāža par vispārcilvēciskām vērtībām

Sasniedzamais rezultāts:

  • Prot pamatot izvēlētos mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus, kompozīcijas izveides paņēmienus un kombinēt tos atbilstoši radošā darba mērķim.

  • Prot izmantot dažādu mākslas veidu iespējas savas gaumes, estētiskās pieredzes, kā arī emociju, vērtību un ideju paušanai.

Skolēnam plānotie uzdevumi:

  • Diskutēt par vispārcilvēciskām vērtībām un to attēlojumiem mākslā un ikdienas dzīvē.

Metodiskie materiāli: Prezentācija ar plānoto uzdevumu skolēniem, kurš paredz kolāžas veidošanu, izmantojot scamper metodi, radošuma un ideju ģenerēšanas treniņam.  

  1. Digitālas mākslas darbu kolekcijas veidošana un analīze

Sasniedzamais rezultāts:

Skolēnam plānotie uzdevumi:

Metodiskie materiāli: Prezentācija kā palīglīdzeklis skolēniem digitālas mākslas darbu kolekcijas veidošanai – ar ko sākt, kādus paņēmienus izmantot, veidojot kolekciju, meklējot māksliniekus vai mākslas darbus, ieteikti dažādi interneta resursi kolekcijas veidošanai. Pēc kolekcijas izveides tās paredzēts prezentēt klasei un veikt kopīgu mākslas darbu analīzi, izvērst diskusiju.

Interneta vietņu saraksts un to īss apraksts, kā palīgs kolekcijas veidošanā:

Par: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir lielākā profesionālās mākslas krātuve valstī, kas ieņem nozīmīgu vietu kultūras vērtību uzkrāšanā, saglabāšanā, popularizēšanā Latvijā un ārvalstīs. Tas regulāri organizē mākslas izstādes, izglītojošas aktivitātes un kultūras pasākumus.

Komentārs: Sarežģīts un neērts meklētājs, taču kvalitatīvas mākslas darbu fotogrāfijas.

Par: Kultūras kanona tīmekļa vietne nodrošina pēc iespējas plašu informācijas pieejamību par Latvijas Kultūras kanona vērtībām, tostarp, mākslas darbiem.

Komentārs: Ērta tīmekļa vietne, viegli pārskatāma, ar strukturētu informācijas apjomu un kvalitatīviem fotoattēliem.

Par: Galerijas „Antonija" specializācija ir 20. gs. latviešu un cittautu glezniecības vecmeistari, taču tīmekļa vietnē ir apskatāmi arī jauno – daudzsološo mākslinieku darbi.

Komentārs: Kvalitatīvi fotoattēli, ērti pārlūkojama vietne.

Par: Arterritory.com ir interneta mākslas un kultūras portāls, kura uzmanības fokusā ir Baltijas, Skandināvijas un Krievijas mākslas procesi un to izpausmes visur citur pasaulē. Arterritory.com rakstu tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Komentārs: Žurnāla tipa interneta vietne, kurā nevar zināt ko atradīsi, bet ir vērts meklēt.

Par: Žurnāls “Studija” vairs netiek izdots, taču interneta vietne ir saglabājusies, tajā var lasīt intervijas ar māksliniekiem, recenzijas par mākslas darbu izstādēm un aplūkot/ lejuplādēt mākslas darbu fotoattēlus.

Komentārs: Līdzīgi kā iepriekš minētā vietne, arī šeit  nevar zināt ko atradīsi, bet ir vērts meklēt.

Par: Modernās mākslas muzejs ASV, Ņujorkā. Muzejam ir ļoti plaša mājaslapa ar ārkārtīgi daudz iespējām, sākot ar dažāda veida tiešsaistes darbnīcām, lekcijām, semināriem, beidzot ar tiešsaistes veikalu. Cita starpā mājaslapā ir iespēja lejuplādēt kvalitatīvas mākslas darbu fotogrāfijas, taču šoreiz akcents nav uz fotogrāfijām, bet tiešām plašo informācijas klāstu.

Komentārs: Pētniecībai un jaunradei ļoti piemērota tīmekļa vietne, tajā atrodamas iknedēļas mācību stundas dažāda līmeņa mākslas entuziastiem, dažādi videomateriāli skolotājiem un skolēniem, virtuāli muzeju apmeklējumi, dažādas iespējas konkrētu tematu izziņā un pētniecībā. Muzejam ir izveidots youtube kanāls speciāli skolu un skolotāju programmām.

Par: Artfacts sniedz kolekcionāriem, māksliniekiem, galeristiem un pedagogiem ieskatu, tendences un skaidru analīzi par arvien mainīgo mākslas pasaules ainavu.

Daļa datu tīmekļa vietnē ir makas pakalpojums, taču plašs piedāvājums ir arī bezmaksas apmaklētājiem. Piemēram, pieejami mākslinieku topi pēc dažādiem kritērijiem – sievietes, vīrieši, mākslinieku grupas, dzīvie mākslinieki, utt. Topos minēto mākslinieku portfolio un pamatinformāciju var apskatīt bez maksas, tāpat iespējams lejuplādēt kvalitatīvus attēlus.

Komentārs: Šī tīmekļa vietne ir vērtīga ne vien ar pasaules mākslinieku reitingu apskati, bet arī ar to, ka katram pasaules mēroga māksliniekam ir arī savas mājaslapas, kuras var atrast pie viņu portfolio, tās paver vēl plašāku skatu mākslas pasaulē.

  1. Radošais darbs – vispārcilvēciskās vērtības

Sasniedzamais rezultāts:

Skolēnam plānotie uzdevumi:

Metodiskie materiāli:


Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk